Poniżej znajdują się informacje dotyczące edycji, która odbyła się w terminie 02-04.2022
Informacja dla przyjeżdżających
Finał konkursu odbywa się w Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej (4 piętro, sala 407) przy ul. Rektorskiej 4, 00-614 Warszawa. Po przyjeździe proszę kierować się do holu budynku, gdzie wolontariusze (osoby z plakietkami z logo konkursu) przekażą Państwu dalsze instrukcje.
Zbiórki na wycieczki oraz obiad odbędą się w holu Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej. Wolontariusze pomogą Państwu w poruszaniu się po Politechnice Warszawskiej.
W razie pytań prosimy o kontakt z wolontariuszami w holu CZIITT lub kontakt telefoniczny z Koordynatorem.
Zapraszamy do udziału w tegorocznej, 3. edycji, Konkursu Wiedzy o Energetyce organizowanego przez Koło Naukowe Energetyków Politechniki Warszawskiej przy współpracy z Wydziałem Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa oraz Instytutem Techniki Cieplnej. Konkurs jest kierowany do uczniów techników i liceów chcących studiować na Politechnice Warszawskiej.
Kalendarz konkursu w edycji 2022
- 08.02.2022 – 08.03.2022 – Rejestracja uczestników
- 17.03.2022 – Pierwszy etap konkursu
- 17.03.2022 – Ogłoszenie wyników pierwszego etapu
- 07.04.2022 – Termin nadsyłania prezentacji do drugiego etapu konkursu
- 11.04.2022 – Finał (prezentacja rozwiązań)
- 11.04.2022 – Ogłoszenie laureatów konkursu
II etap konkursu
W ramach II etapu konkursu uczestnicy przygotowali projekty (treść zadania). Dziękujemy wszystkim uczestnikom finału za przesłanie prac.
Finał konkursu odbędzie się stacjonarnie w Warszawie 11 kwietnia 2022. Każdy uczestnik zaprezentuje swój projekt przed komisją oraz odpowie na pytania dotyczące przygotowanej pracy. Po zakończeniu sesji prezentacji uczestników nastąpi wręczenie nagród.
Harmonogram wystąpień uczestników
Uczestników prosimy o stawienie się min. 10 min przed terminem swojej prezentacji.
09:30 M.B. Zespół Szkół Elektronicznych, Lublin
09:45 T.K. Zespół Szkół Elektronicznych, Lublin
10:00 M.K. Zespół Szkół Elektronicznych, Lublin
10:15 G.S. Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Białostockiej, Białystok
10:30 R.W. Zespół Szkół Budowlano-Geodezyjnych, Białystok
Wycieczka po Gmachu Głównym PW oraz Instytucie Techniki Cieplnej (zbiórka 10:50)
Obiad dla uczestników oraz opiekunów (12:00)
12:45 P.K. Zespół Szkół Budowlano-Geodezyjnych, Białystok
13:00 A.K. Zespół Szkół Politechnicznych im. Komisji Edukacji Narodowej, Łódź
13:15 A.K. Uniwersyteckie I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego, Chorzów
13:30 M.O Zespół Szkól Elektrycznych, Gorzów Wlkp.
Wycieczka po Instytucie Techniki Lotniczej i Mechaniki Stosowanej PW (zbiórka 13:45)
około 15:00 Ogłoszenie wyników Konkursu Wiedzy o Energetyce PW
I etap konkursu
I etap konkursu odbędzie się 17 marca 2022 roku o godzinie 12:30, czas trwania 45 min. Prosimy o zarezerwowanie dodatkowego czasu (ok. 10 min) przed rozpoczęciem testu na przygotowanie (uruchomienie komputerów, logowanie itp.).
Informacje dla uczniów
Przypominamy, że aby przystąpić do testu konkursowego każdy uczestnik będzie musiał zalogować się na swoją skrzynkę email, której adres podał w zgłoszeniu!
W razie nieotrzymania maila prosimy o niezwłoczny kontakt: konkursenergetyczny.meil@pw.edu.pl (w tytule maila proszę podać swoje imię i nazwisko)
Informacje dla szkół
Szczegółowe instrukcje przeprowadzenia etapu zostały przekazane na adres email szkoły lub nauczyciela kontaktowego.
W razie wystąpienie jakichkolwiek problemów prosimy o kontakt telefoniczny z koordynatorem konkursu (nr telefonu znajdą Państwo w korespondencji mailowej).
Regulamin konkursu
Zgłoszenie uczestnictwa
Chęć uczestnictwa w konkursie należy zgłosić poprzez przesłanie zestawu formularzy (odpowiedni formularz uczestnika + formularz zbiorczy uczestników z danej szkoły) na adres mailowy: konkursenergetyczny.meil@pw.edu.pl
Formularze dla uczestników:
Formularz dla szkoły:
Przykładowe zadania
Zestaw przykładowych zadań konkursowych jest dostępny pod linkiem.
Mail kontaktowy: konkursenergetyczny.meil@pw.edu.pl
ogólne informacje o KWoE
Tegoroczna edycja (podobnie jak poprzednia) będzie składała się z 2 części:
- Części teoretycznej (w postaci testu) przeprowadzonego online
- Części projektowej, do której zaprosimy osoby z najwyższymi wynikami z pierwszej części
Projekt polega na opracowaniu rozwiązania problemu konkursowego, a następnie jego prezentacji przed komisją konkursową (w formie stacjonarnej w Warszawie).
Organizacja Konkursu Wiedzy o Energetyce ma również na celu promocję Wydziału Mechanicznego energetyki i Lotnictwa oraz studiowania na Politechnice Warszawskiej. Z tego również powodu dla 3 najlepszych osób wręczymy tzw. indeksy, czyli zapewnione miejsce na studia 1 stopnia inżynierskie na kierunku Energetyka na Wydziale MEiL. W szczególności w przyszłości zapraszamy do rekrutacji oraz współpracy w ramach Koła Naukowego Energetyków.

Konkurs sprawdza wiedzę uczniów szkół ponadpodstawowych na temat ogólnie pojętej energetyki, ciepłownictwa, odnawialnych źródeł energii (OZE), trendów we współczesnej energetyce, transformacji energetycznej oraz ekologii. Pytania egzaminacyjne układane są przez członków Koła Naukowego Energetyków przy współpracy z pracownikami naukowymi i dydaktycznymi Wydziału MEiL. Pytania są wymagające i sprawdzają wiedzę w powyższych tematach, ale nie są one na poziomie akademickim. Do rozwiązania zadań zamkniętych nie są wymagane skomplikowane działania matematyczne, a ewentualne wymagane obliczenia da się wykonać bez użycia kalkulatora. Wymagana matematyka jest na poziomie podstawowym maturalnym.
Wszystkie osoby zakwalifikowane do drugiego etapu Konkursu (wraz z opiekunami) zaprosimy stacjonarnie na nasz Wydział – przedstawimy w jaki sposób funkcjonujemy jako Koło oraz jakie projekty realizujemy, przedstawiciele Wydziału opowiedzą o ofercie edukacyjnej oraz oprowadzimy wszystkich chętnych po Kampusie Głównym Politechniki Warszawskiej.
Dla zdobywców najwyższych miejsc w konkursie przewidziane są atrakcyjne nagrody rzeczowe oraz dla 3 najlepszych uczestników – indeks na studia na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej.