Członkowie naszego Koła podjęli wyzwanie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, którego tematem jest skonstruowanie małego modelu jak najefektywniejszej siłowni wiatrowej.

Wśród członków naszego Koła zebrała się grupa konstruktorów, która wspólnymi siłami spróbuje wybudować najbardziej wydajną turbinę wiatrową w Polsce i wygrać pierwszy tego typu konkurs. Będą mieli za zadanie wybudować siłownię wiatrową, mieszczącą się w sześcianie o wymiarach 2mx2mx2m oraz ważącej do 200 kg. Ponadto turbina musi być bardzo cicha (głośność 3 metry od niej nie może przekraczać 65 dB).


Podczas projektowania turbiny kluczowe znaczenie ma sprawność, a więc wszystko co się na nią składa – dobranie najlepszego profilu łopatek, zminimalizowanie strat mechanicznych, dobranie najlepszego sposobu przetwarzania energii mechanicznej na elektryczną. Poza tym uczestnicy projektu mają za zadanie stworzenie systemu bezpieczeństwa zatrzymującego całą turbinę w ciągu 30 sekund. Nie będzie to łatwe zadanie, ponieważ w tunelu aerodynamicznym, w którym siłownia wiatrowa będzie sprawdzana, prędkość wiatru osiągać może nawet 30 km/h. Aktualnie uczestniczy przygotowują projekt łopatek, modelują je numerycznie oraz szukają jak najlepszej techniki ich wykonania.


Inwestorzy, którzy byliby zainteresowani współpracą z nami zapraszamy do kontaktu mailowego lub poprzez formularz kontaktowy w zakładce: Kontakt