W dniach 8-15 maja 2021 r. odbędzie się 24. edycja Pikniku Naukowego organizowanego wspólnie przez Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik o temacie przewodnim ”Klimat i My”. W związku z panującą pandemią odbędzie się ona w formie zdalnej. Niezmienne pozostaje jednak to, że Koło Naukowe Energetyków, jak co roku, będzie brało w nim czynny udział!

Członkowie KNE, na tegoroczną edycję pikniku „Klimat i My” zdecydowali się opowiedzieć o trzech z naszych wielu projektów, które obecnie realizujemy w kole. Nasze prezentacje będzie można zobaczyć na filmikach, które zostaną ukazane na stronie pikniku.

Pierwszym z projektów, który chcemy wszystkim przybliżyć, będzie turbina wodna Peltona. Jest to turbina wykonana przez członków naszego koła, a sam rodzaj turbiny jest stosowany przy elektrowniach, gdzie występują naturalnie duże spadki wody do 2000m. Jest ona uważana za jedną z najefektywniejszych turbin wodnych, ze względu na stabilność procesu pozyskiwania energii oraz oszczędność surowców nieodnawialnych. Na filmiku będzie przedstawiana jak napędzana wodą wytwarza energię elektryczną i wysyła ją do odbiornika, w tym przypadku żarówki. Całość ma symulować w uproszczony sposób działanie elektrowni wodnej.

Na kolejnym filmiku przedstawiona będzie nakładka inteligentna na licznik energii. Zasada działania samej nakładki jest prosta. Jest to urządzenie wykorzystujące impulsową diodę na powierzchni licznika do odczytu aktualnego zużycia energii, zapisu uzyskanych danych w bazie, wysyłania powiadomień do użytkownika. Projekt ten powstał przy udziale naszego członka Jakuba Banaszaka, a sama obudowa nakładki została wydrukowana w technologii 3D.

Ostatnim z przedstawionych projektów będzie Mobilna Stacja Magazynowania Energii (MSME). Projekt ma na celu promowanie wytwarzania energii za pomocą 2 źródeł odnawialnych, które wykorzystuje stacja do produkcji energii, czyli z panelu fotowoltaicznego z mechanicznym systemem nadążnym i turbiny wiatrowej. Kolejnym celem tego projektu jest objaśnienie mechanizmów jakie w danej stacji zachodzą, w jakim sposób wytwarzają energię.

Projekty, które już wkrótce będziecie mogli zobaczyć na stronie wydarzenia, koordynują Maciej Rogożyński (MSME), Jakub Banaszak (nakładka na licznik energii), Mateusz Grygorowicz (turbina Peltona). Opiekunami przedsięwzięcia ze strny koła zostały: prezes KNE Katarzyna Połczyńska oraz członkini zarządu ds. projektów Aleksandra Bednarczyk. Przy oprawie audiowizualnej bardzo wspomogli nas także Jakub Kulesza, Filip Żebrowski oraz dr. inż. Jerzy Kuta.