Energetyczna Mapa Polski to interaktywna strona internetowa – baza danych parametrów Krajowej Sieci Elektroenergetycznej oraz mapa jednostek wytwórczych.

Energetyczna Mapa Polski to ogólnodostępna, interaktywna strona internetowa – baza danych parametrów Krajowej Sieci Elektroenergetycznej. Zawiera ona parametry oraz informacje techniczne na temat źródeł wytwórczych w Polsce, zarówno konwencjonalnych, jak i tych wykorzystujących odnawialne źródła energii.

Wśród dostępnych informacji na temat jednostek znajdują się: położenie, moc zainstalowana, roczna ilość produkowanej energii oraz dodatkowo rodzaj kotłów, turbin, informacje o instalacjach odsiarczania czy wysokość turbiny wiatrowej oraz inne.

Strona dostarcza również informacje na podstawie danych pobieranych w czasie rzeczywistym. Dotyczą one m.in. cen energii elektrycznej, gazu i węgla na giełdzie krajowej, czy aktualnego krajowego mixu energetycznego z podziałem na źródła energii. Dostępne dane są przedstawiane w przejrzysty i czytelny sposób. Można je łatwo analizować poprzez sortowanie czy filtrowanie.

Celem projektu jest zapewnienie swobodnego dostępu do danych dotyczących polskiej energetyki. Zarówno dla osób powiązanych z branżą energetyczną jak i tzw. „laików” Na stronie znajdują się zarówno informacje szczegółowe dotyczące danych jednostek, jak i powstanie zakładka ABC Energetyki, która przybliży przydatne informacje o polskiej energetyce każdemu użytkownikowi.

W ramach promocji medialnej projektu odbyła się Konferencja naukowa EMPower organizowana przez nasze Koło (informacje o konferencji dostępne są pod tym linkiem). Jej tematem przewodnim było hasło „Dostęp do informacji o energetyce w Polsce”. Transmisję można było również oglądać na portalach społecznościowych na żywo. Wśród gości oraz prelegentów znajdowali się przedstawiciele m.in. Polskiej Grupy Energetycznej, Instytutu Energetyki Odnawialnej, Webalize, Transition Technologies S.A., EDP Renewables oraz ONDE S.A. Poruszone tego dnia tematy zostały podsumowane w debacie z udziałem przedstawicieli Młodzieżowej Rady Klimatycznej oraz studentów i absolwentów Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa.

Obecnie prace skupią się na pozyskaniu nowych danych na stronę oraz migracji danych z zamkniętego już projektu – Innowacji Energetycznych.